مراحل دریافت کیملیک ترکیه و هزینه های کیملیک در سال 2022

کارت کیملیک ترکیه

مراحل دریافت کیملیک ترکیه و هزینه های کیملیک در سال 2022

کیملیک چیست و هزینه کیملیک ترکیه

کیملیک کارت برای بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند شاید واژه آشنایی باشد. قبل از هر چیز باید بدانید که هر ایرانی می تواند بدون نیاز به اخذ اقامت ترکیه به مدت 90 روز در خاک ترکیه حضور داشته باشد. کافی است پاسپورت خود را بردارید البته به شرط اینکه حداقل 6 ماه از اعتبار آن مانده باشد سری به آژانس های هواپیمایی بزنید و یا اصلا در سایت های مختلف فروش اینترنتی بلیط به مقصد ترکیه بلیط خود را تهیه کنید، سوار هواپیما بشید و در یکی از فرودگاه های ترکیه به زمین بنشینید. اما شما فقط 90 روز می توانید بدون اخذ اقامت 90 روز از هر 180 روز در ترکیه حضور داشته باشید یعنی سالی 2 بار به مدت 180 روز. اما اگر تصمیم گرفتید که بیش از این مدت در ترکیه زندگی کنید به شما پیشنهاد می کنیم که ساده ترین روش اقامت در ترکیه یعنی اقامت توریستی ترکیه را انتخاب کنید.

در این روش و بعد از طی شدن مراحل به شما کارت اقامت یکساله و یا همان کیملیک کارت می دهند که بدون هیچ گونه محدودیتی با توجه به مدت زمان کارت شما می توانید در ترکیه حضور داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم تا شما را با اقامت ترکیه از یک طرف و از طرفی دیگر با کارت کیملیک ترکیه آشنا کنیم.

 این مقاله رو مشاهده کنید : دریافت شهروندی از طریق ازدواج

بهتر است اول یک تعریف از کیملیک کارت ترکیه داشته باشیم و اصلا ببینیم چطور می شه این کارت رو گرفت؟ کیملیک را می توان همان کارت اقامت کشور ترکیه به حساب آورد. البته از نظر لغوی کیملیک به معنی هویت می باشد. در این کارت یک کد 11 رقمی وجود دراد که با عدد 99 آغاز شده است و در واقع همان T.C نامبر فرد می باشد. به شما باید بگویم که این T.C مخفف عبارت جمهوری ترکیه می باشد.

در کارت شما اطلاعات شخصی به مانند نام و نام خانوادگی، ملیت، محل تولد و همچنین اطلاعات مربوط به محل سکونت شما ذکر شده است. مدت زمان اعتبار کارت کیملیک با توجه به مدت زمان اجازه اقامت شما مشخص می شود.

یعنی اداره مهاجرت بر اساس قانون می تواند درخواست اقامت شما را رد کند و یا برای مدت 6 الی 2 سال بپذیرد ولیکن اگر شما در زمان وقت راندوو مدارک کافی در پرونده خود داشته باشید در حالت عادی اقامت یک ساله به شما داده خواهد شد. در این میان یک چیز را باید به خاطر بسپارید که کارت اقامت شما به معنی اخذ شهروندی ترکیه نمی باشد بلکه اقامت شما برای مدت مشخصی را نشان می دهد.

روش های دریافت کارت کیملیک

ساده ترین روشی که شما می توانید از آن طریق کارت اقامت خود را بگیرید اخذ اقامت توریستی ترکیه می باشد. در این روش شما ابتدا اقدام به اجاره ملک در یکی از شهرهای ترکیه می کنید. به شما باید تاکید کنم که اجاره نامه شما باشد رسمی و قانونی باشد و در دفاتر نوتر ثبت شده باشند.

یعنی اداره مهاجرت ترکیه اجاره های دستی را نمی پذیرد. بعد از اجاره کردن ملک و به نام کردن کلیه قبوض می توانید مدارک خود را برای اخذ اقامت توریستی ترکیه و به دنبال آن گرفتن کیملیک آماده کنید.

شما همچنین می توانید از طریق ثبت شرکت در ترکیه و راه اندازی کسب و کار خودتون موفق به اخذ اقامت ترکیه و به دنبال آن گرفتن کارت اقامت شوید. راه های دیگر گرفتن کیملیک کارت را می توان تحصیل در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه دانست.

اما ساده ترین، سریع ترین و راحت ترین روش همان اخذ اقامت توریستی ترکیه می باشد. یه نکته ای رو بهتون بگم بر اساس قانون 2020 اقامت ترکیه با روش اجاره ملک شما فقط می تونید برای یک سال درخواست اقامت این کشور را داشته باشید این در حالی است که تا سال 2019 هر شخصی با اجاره ملک به راحتی می توانست اقامت توریستی خود را برای سال ها تمدید کند. پس حواستون به این نکته باشه.

مدارک لازم جهت گرفتن کارت کیملیک ترکیه

یه چیزی رو باید بدونید این که این کارو مثل هر کار دیگه ای خود شما هم می تونید انجام بدید به شرطی که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید زیرا مجبور خواهید بود به صورت آنلاین فرم های زیادی رو پر کنید و در صورت هر گونه اشتباه ممکن است پرونده شما ریجکت بشه و شما تا یکسال از تاریخ ریجکتی شما نگذشته باشه نمی تونید دوباره درخواست مجدد بدید.

برای همین اگر این آشنایی را با زبان ترکی استانبولی ندارید به شما توصیه می کنم از موسسات مهاجرتی کمک بگیرید. برای درخواست اقامت ترکیه قبل از هر چیزی باید مدارک زیر را آماده نمایید.

 • اصل پاسپورت متقاضیان به همراه کپی رنگی
 • فرم های پر شده در سایت را باید پرینت رنگی بگیرید
 • کپی رنگی از آخرین مهر ورود به ترکیه
 • ارایه کد ورگی که همان کد مالیاتی می باشد
 • اصل بیمه نامه سلامت برای همه متقتضیان ( این بیمه برای افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال لازم نیست)
 • پرداخت حق خاک ترکیه که در سال 2022 نزدیک به 1400 لیر است
 • 6 قطعه عکس پشت نویسی شده
 • اصل اجاره نامه که باید مهر نوتر خورده باشد.
 • تاییده آدرس محل سکونت متقاضی از شهرداری منطقه سکونت
 • کپی کارت اقامت( در مواردی که برای تمدید اقامت ترکیه اقدام می کنند)
 • مدارک مربوط به حضانت والدین( در صورت متارکه کردن)
 • ارایه برگه تولد برای فرزندان زیر 18 سال( این برگه را می توان از سفارت ایران گرفت)

نکته: در برخی از موارد ممکن است مدارک اضافه تری نیز به مانند گواهی عدم سوء پیشینه از شما خواسته شود.

مراجعه به اداره مهاجرت و اداره پلیس ترکیه برای دریافت کیملیک کارت

تمام مدارکی که در بالا آورده شده است را باید آماده کنید و بعد از پر کردن فرم ها و آپلود کردن مدارک آدرس ایمیل خود را باید در سایت وارد کنید. بعد از چند روز تاریخ وقت راندوو شما به آدرس ایمیلی که اعلام کردید ارسال می شود و شما بایستی در تاریخ و ساعت ذکر شده در در آدرس اعلامی همراه مدارک حضور داشته باشد. عدم حضور شما در تاریخ ذکر شده به معنی انصراف شما از درخواست اقامت ترکیه می باشد و برای وقت دهی مجدد حداقل باید یک ماه دیگر اقدام کنید.

علاوه بر مدارک ذکر شده در بالا لازم است تا اصل بیمه، فیش واریزی حق خاک و مالیات را نیز در پرونده خود به همراه داشته باشید. در اداره پلیس باید با افیسر مصاحبه داشته باشید که سوالاتی در خصوص هدف شما از اخذ اقامت پرسیده می شود. سعی کنید تا با آرامش و رعایت نزاکت به تمام سوالات پاسخ دهید. این که اقامت شما پذیرفته یا رد شود، برای 6 ماه یا 1 سال داده شود کاملا به نتیجه مصاحبه شما در وقت راندوو بستگی دارد.

بعد از تایید مدارک شما همان روز مشخص می شود که درخواست اقامت شما پذیرفته شده یا رد شده است و در صورت پذیرفته شدن برای چه مدت کارت اقامت شما داده شده است. عموما کارت های کیملیک 1 ساله داده می شود.

گم کردن کیملیک کارت و درخواست صدور مجدد

 • مراجعه به اداره پلیس منطقه ای که مدارک خود را گم کرده اید.

البته به شما پیشنهاد می کنیم که در اداره پلیس بگید مدارکتون دزدیده شده نه این که اونها رو گم کرده اید. زیرا اگه بگید گم کرده اید ممکن است درخواست شما زیاد جدی گرفته نشه.

 • دریافت برگه نفوس

در تمام مناطق اداره نفوس ترکیه وجود دارد که شما می تونید به آنجا بروید و با ارایه ی کیملیک کارت یا اجاره نامه یا حتی قبض هایی مثل آب و برق و … برگه نفوس خودتون رو بگیرید. این برگه رو به راحتی می تونید تهیه کنید.

 • رفتن به اداره گوچ ( اداره مهاجرت)

یه عکس با خودتون بردارید و به اداره مهاجرت برید به همراه عکس کپی پاسپورت، کپی کیملیک قبلی خودتون و گزارش اداره پلیس به همراه برگه نفوس خودتون رو به همراه داشته باشید. در اداره مهاجرت این مدارک رو باید به مسئول مربوطه تحویل بدید و درخواست صدور کیملیک المثنی رو بکنید. هزینه 80 دلار آمریکا و 72 لیر به همراهتون داشته باشید که برای صدور کارت باید پرداخت کنید.

تمدید اقامت توریستی در ترکیه

در اواخر سال ۲۰۱۹ دولت ترکیه قانون جدیدی برای تمدید اقامت ترکیه تصویب کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۰ اجرایی شد.

قانون  ۶۴۵۸ ماده ۳۱ که به دریافت اقامت توریستی ترکیه برای افراد خارجی اشاره دارد.

سرانجام این خبر هم در تاریخ ۵ آذر ۹۸ توسط خبرگزاری رسمی دولت ترکیه یعنی آناتولی هم مورد تایید قرار گرفت.

بدین صورت براساس قانون جدید هر فرد تبعه خارجی فقط یکسال میتواند از طریق اقامت توریستی برای اقامت ترکیه اقدام کند.

و پس از آن چنانچه تمایل به ادامه ماندن در ترکیه داشته باشد باید از روش های دیگری اقدام کند.

این روش ها در پایین تحت شماره های ۲ تا ۵ توضیح داده شده است.

شما میتوانید از راه های کم هزینه تر مانند ثبت نام کلاس ترکی که در این مطلب نیز توضیح داده شده است نسبت به تمدید اقامت توریستی خود اقدام کنید.

البته شرط اقدام برای هرکدام از این روش ها داشتن ویزا در ترکیه می باشد و در صورتی که تاریخ ویزای شما گذشته باشد دیگر نمی توانید از این روش ها برای تمدید اقامت استفاده کنید.

مهلت زمانی برای اخذ راندووی تمدید ، حداقل ۲ ماه مانده به تاریخ پایان ویزای شما می باشد.

پس از شیوع ویروس کرونا و قرنطینه های ترکیه اداره مهاجرت تمدید اقامت را موقتا برای سال های بعد با اجاره خانه انجام داد ..

مدارک لازم دریافت اقامت یکساله ترکیه( اجاره خانه)

۱- فرم راندوو پرینت شده

۲- اجاره نامه نوتر شده که در آن حضور صاحبخانه در نوتر قید شده باشد

۳-بیمه سلامت

۴-کد مالیاتی

۵- رسید پرداخت حق خاک و هزینه کارت کیملیک

۶-کپی سند منزل ( تاپو) و نوماراتاژ

۷- چهار قطعه عکس ۶X4

در سال 2022 همین مدارک کافی می باشد و مدارک دیگری مانند سوءپیشینه و…. لازم نیست.

مراحل دریافت اقامت ترکیه

در زیر به ترتیب مراحل دریافت اقامت ترکیه از صفر تا صد بیان شده است:

پر کردن فرم راندوو

برای پرکردن فرم راندوو میتوانید به سایت اداره مهاجرت ترکیه به آدرس e-ikamet.goc.gov.tr مراجعه کنید.

و فرم های مربوطه را پر کنید. این اطلاعات باید به دقت پر شوند.

مثلا در قسمت شغل اگر متقاضی گزینه çalışıyorum یعنی کار کردن را انتخاب کند قطعا منجر به ردخواست فرد میشود

زیرا طبق قوانین ترکیه کارکردن برای افرادی که اقامت توریستی دارند ممنوع می باشد.

البته فرد چنانچه مجوز کار در ترکیه را داشته باشد می تواند به صورت قانونی کار کند.

پس از پر کردن فرم راندوو زمان مصاحبه و یا همان مراجعه به اداره مهاجرت برای شما پیامک میشود.

نوتر کردن اجاره نامه

در ترکیه به مراکز اسناد دفتر رسمی نوتر میگویند.

شما لازمه که حتما اجاره نامه خود را به یکی از این دفاتر برده و نوتر کنید.

مدارک لازم پاسپورت شما و اجاره نامه خانه هستند.

در سال ۲۰۲۲ حضور صاحبخانه در نوتر به همراه مدارک شناسایی اجباری شده است.

هزینه نوتر برای هر نسخه حدود ۸۰ الی ۱۰۰ لیر ترکیه می باشد.

برای هر عضو خانواده یک اجاره خانه لازم است. به همین دلیل هنگام نوتر کردن اجاره خانه به تعداد اعضای خانواده اجاره نامه را نوتر کنید.

خرید بیمه درمانی

در هنگام پر کردن فرم راندوو باید اطلاعات مربوط به بیمه خریداری شده برای سلامت نیز وارد شود.

دریافت کد مالیاتی

شما قبل از وقت مصاحبه نیاز به مراجعه به اداره ورگی یا همان مالیات دارید که کد مالیاتی دریافت کنید.

پس از دریافت کد مالیاتی ترکیه به شما یک کد مالیاتی داده خواهد شد که از این پس پرداخت های شما تحت این کد صورت میگیرد.

دریافت نوماراتاژ

برای دریافت نوماراتاژ منزل با عکس سند منزل ، پیام دریافت وقت داده مهاجرت و مدارک شناسایی خود باید به شهرداری محل زندگی خود مراجعه کنید.

برای هر فرد خانواده یک نوماراتاژ لازم است.

در مقاله دریافت نوماراتاژ آموزش تهیه این مدرک مهم توضیح داده شده است.

پرداخت پول خاک ترکیه

پول خاک ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال ۴۰ دلار و برای افراد بالای هجده سال ۸۰ دلار است.

قیمت دلار بر اساس نرخ روز راندوو محاسبه میشود و در فرم راندوو درج شده است.

شما در ادارات مالیات میتوانید نسبت به پرداخت این مبلغ اقدام کنید.

مصاحبه اقامت ترکیه

بنا به زمانی که برای شما sms شده است به اداره مهاجرت مراجعه میکنید و در ابتدای ورود به شما یک پرونده میدهند

برای شما پرونده تشکیل می شود و شما را به یک اتاق و کارشناس ارجاع میدهند.

مدت زمان دریافت کارت اقامت ترکیه

پس از اخذ راندوو و درخواست اقامت حدود ۱۰ تا ۱۵ روز  بعد به شما وقت تحویل مدارک داده می شود و پس از تحویل مدارک حدود ۱۰ روز نیز زمان صدور و ارسال کارت شما می باشد.

یعنی از زمان درخواست شما تا تحویل کارت حدود ۳۰ روز زمان لازم است.

و در زمان کمتر از این اصولا دریافت کارت اورجینال غیر ممکن می باشد.

ریجکت شدن درخواست اقامت ترکیه

چنانچه درخواست اقامت شما به دلایلی مانند تمدید توریستی سال دوم، اجاره نامه غیر واقعی، بیمه سلامت غیر معتبر و….رد شده باشد،

در اداره مهاجرت به شما یک نامه ترک خاک ۱۰ روزه میدهند که ظرف این مدت باید ترکیه را ترک کنید.

و در مبادی خروجی نیز جریمه اضافه اقامت شما در ترکیه اخذ میشود.

بنا بر دلیل رد درخواست شما گاهی بین ۶ تا ۵ سال اجازه درخواست مجدد نخواهید داشت.

Join The Discussion

Compare listings

Compare